Обіцяна розповідь про швидке читання.

Коли читаєш не на папері, а на пристрої, є можливість читати швидше, навіть не володіючи спеціальними навичками. Звичайно, здобути спеціальні навички швидкого читання було б варто і дуже корисно, але зараз мова про інше. Зараз мова про швидке представлення тексту на екрані пристрою.

Є метод, що англійською зветься Rapid Serial Visual Presentation (RSVP). Себто, швидкий послідовний показ. Це може стосуватись не тільки текстів, а й графіки, проте нас зараз цікавить саме текст. Дослідження показали, що коли інформація подається блоками, то швидкість подачі може бути доволі високою без втрат якості сприйняття. Якщо подача відбувається саме блоками (по декілька слів), і час їхнього показу залежить від довжини і положення у тексті (після ком, тире, на кінці речення чи абзаца), то сприйняття краще, ніж при подачі окремими словами на сталій швидкості.

Отож, зробимо огляд вільних програмних продуктів, що могли б такий швидкий послідовний показ для нас здійснити.

 1. Розширення для Firefox RSVP Reader
  Доволі зручна штука для швидкого читання статей. Воно додає свій пенал з інструментами і пункт меню, можна читати або усю поточну сторінку, або виділений текст. Швидкість і шрифти регулюються, є пауза.
 2. Інше розширення для Firefox Paragrasp
  Це розширення виділяє блоки текста і прокручує сторінку, аби блоки залишались у центрі. Не зовсім RSVP, як на мене, проде швидкість читання таки збільшується.
 3. Розширення для Firefox Reasy
  Дещо не на мій смак, проте робить свою справу.
 4. Dictator (Windows чи Linux)
  Програма написана на Python і GTK. Працює без встановлення, проте є інструкції, як встановити. Думав зробити пакет під Debian, бо я люблю, коли програми усі контролюються централізовано, але поки що ще не зроблено. Читає лише чисті текстові файли.
 5. GutenFlash (на Python і GTK, заявлено під Linux Zaurus)
  Я брав останню версію разом з сирцями, проте його збирати не треба. Працює без встановлення (звичайно, якщо залежності встановлені). Програма залежить від двох модулів, яких нема у дистрибутиві, проте у звантаженому архіві вони є. Зібрати пакет для Debian можна, у архіві є готовий файл control для dpkg -b
 6. jRSVP (на разні платфоми, зроблено на Java)
  Може читати у різних форматах (PDF, PS, HTML, Unix man pages та TeX DVI), проте треба бібліотека Multivalent (можна звантажити з того ж самого сайта). Повільно, і заморочено запускається (хоча можна всі заморочки у скрипт).
 7. Spreeder (web-based)
 8. ZAP reader (web-based)
 9. eyercize.com (web-based)
 10. MyRSVP (Java)
  Можна звантажити і запускати локально, або через Java WebStart (є лінк)

І декілька лінків на програми, що я особисто не тестував:

 1. kRSVP (Qt + KDE)
 2. SpeedReader (Java + HTML)
 3. SpeedReader (Ruby)
 4. WordFlashReader ( Perl/Tk)
 5. Monket :: Mobile Book Reader (j2me з можливістю збірки книг на комп’ютері)

Advertisements