…телевізора нема. Бо жаль часу, очей, дітей, кіловат/годин та сімейного спілкування. В доісторичну епоху джерелом новин слугував «Промінь» на другому каналі дротового радіо, а до того, в сиву давнину мого дитинства, усілякі зашумлені «Радіо Свободи» з «Голосами Америки» на транзисторному приймачі у бабусі, якій слухати усяке таке при дітях було не страшно, бо все одно «штунда».
У радіо найліпша принада у вільному тілі. Тілі слухача. Стоїш собі, миєш посуд, поряд бубнить приймач, і замість розчаровуватись з приводу хвилин дорогоцінного життя, що разом з помиями стікають у каналізацію, пишаєшся своєю обізнаністю і політичною підкованістю. А от за газету радіо гірше не лише тим, що у нього нічого не загорнеш, а ще й тим, що його взагалі не можна в руках тримати, його розклад чомусь з тобою не узгоджують, і часто цікаве бубнять не тоді, коли треба цибулю кришити, а коли терміновий проект… Потім настала новітня історія, за якої навіть місцеві FM станції забруднюють не лише ефір, а й тирнет, і тепер (за наявності бажання і напилка) можна автоматично записувати цікаве з інтернет-віщання, щоб послухати потім.

«Стоп!» — скажете ви. І цілком слушно. Ага, нотатка якраз про подкасти.

іконка RSS в навушниках

Довідка (для тих, кому, раптом, треба)

Подкаст — це плід чиєїсь аудіо- чи відеотворчості, що з певною періодичністю виставляється у інтернеті і повідомляє про вихід нових випусків через RSS. Більше на Вікіпедії.

Натрапити на ці RSS’и можна випадково, наприклад, десь на сайті радіостанцій, а можна на спеціальних шляхетних сайтах (подкаст-терміналах), де подкастери публікують свій мотлох. Україномовних знаю два: podcaster.org.ua та C-Pod. З російськомовних багато всього є на PodFM.ru та Russian Podcasting.

Слідкувати за оновленнями можна практично будь-яким RSS-читачем. Проте тут цілком може виникнути

Проблема

От у мене. Є NoName™ mp3-програвач з чудової Народної республіки. Є купка назбираних подкаст-RSS’ів. Треба програма, що буде їх скачувати, сортувати, заливати на програвач, видаляти старі випуски тощо, не вимагаючи від мене зайвих рухів. Варіантів море: перелік ось, ось та ось.

Рецепт

Яблучний

Найпростішим було б iTunes + iPod (iPhone). Ще, правда, потрібна OSX або Інша®™ операційна система. Одак iTunes не сприймає поробку експлуатованих китайських дітей за справжній пристрій, а про придбання iPod якось поки не йшлось. Ну і ще у мене нема ні OSX, ні Іншої®™.

Домашній

Знадобиться gPodder.

gpodder main window (screenshot)

Він вміє працювати зі звичайними програвачами-флешками, з пристроями, що працюють по MTP, з iPod, а ще посилати файли через Bluetooth. Крім того, з нього можна редагувати плейлист на пристрої, якщо програвач це підтримує, видаляти файли з програвача, автоматично видаляти старі випуски подкастів з комп’ютера. Кожен з підписаних каналів може в індивідуальному порядку бути заблоковоний від автоматичного оновления та автоматичного видалення старих епізодів. Дуже класна можливість — виконання якоїсь команди по завершенню скачування (окремого епізоду і усіх нових епізодів). Так, наприклад, можна автоматично обробляти файли, щоб вони грали швидше, чи змінити їхні теґи, чи відіслати усім друзям повідомлення по пошті (;

Класна функція — онлайн-синхронізація списку подкастів між декількома машинами (за бажанням).  Серед стандартних для більшості RSS програм — імпорт та експорт OPML (список підписаних каналів). Експортується усе, при імпорті можна вибрати, що саме. Є можливість знайти нові подкасти, вказавши url з OPML. У gPodder’а є свій такий онлайновий перелік, але можна вказати якийсь сторонній, наприклад Подкасти BBC.

Програма сама не вміє програвати файли (проте можна вказати, яким програвачем грати), не вміє сортувати подкасти по категоріях (але можна давати підписаним каналам які-завгодно імена, а отже  і сортувати), не вміє конвертувати у інші формати (все одно переважна маса подкастів у mp3 і не дуже багато плеєрів уміють грати ogg), і напевно, не вміє вона ще чогось. Але те, що вона покликана робити, робить добре.

Правовірні користувачі беруть програму із репозиторіїв:
apt-get install gpodder
Решті залишається інсталяційний файл із сайту розробника.

В наступних серіях

Хочу поділитися своїми підбірками подкастів на різні теми. За якийсь час по різних місцях назбиралось цікавинок, багато з яких не входять до переліку на спеціалізованих подкаст-сайтах чи у загальнодоступних OPML. Час роздавати. Дочекайтесь, слідкуйте, постараюсь порадувати…


P.S. Дещо з того, що слухала бабця, зійшло з середніх хвиль, деякі україномовні служби іноземних станцій позакривались, совєцькі глушилки ефір не псують. А бабуся зі своїм транзистором живе, навіть без подкастів.

wordpress com stats
Advertisements